Student walking on campus

Institutional Teams

Below are the Institutional Teams approved by Presidents Staff. Click on the team name to view the members and other information. 

1. Academic Integrity Council 
2. Accreditation Team 
3. Barton Technology Advisory Team (BTAC) 
4. Dean's Council 
5. Diversity, Equity and Inclusion Committee
6. Enrollment Management Team 
7. Executive Leadership Team 
8. Facilities Planning Team 
9. Faculty Council 
10. Learning, Instruction and Curriculum Committee (LICC) 
11. Outcomes Assessment Committee 
12. President's Staff 
13. Professional Development Steering Council 
14. Program Topics and Processes 
15. Public Relations Advisory Board 
16. SMART Title IX 
17. Service Projects Committee
18. Accreditation Committee (partnership with the College's Accreditation Core Committee)
19. Student Leadership Committee
20. Innovation Committee

1. Academic Integrity Council

Janet Balk
Kathy Boeger
Amanda Alliband
Angela Campbell
Deanna Heier
Stephanie Joiner
Dr. Kathy Kottas
Karly Little
Angie Maddy
Claudia Mather
Terri Mebane
Lee Miller
Sarah Riegel
Elaine Simmons
Kurt Teal

Team Charter
Agendas and Minutes

2. Accreditation Team

 

Individual

Title

Role

Myrna Perkins

Chief Accreditation Officer

Committee Facilitator
Accreditation Liaison Officer
HLC Peer Reviewer

Janet Balk

Directory of Ft Riley Academic Programs

Team Member

Matt Connell

Executive Director of Healthcare Ed

Team Member
Student Success Academy

Mark Dean

Vice President of Administration

Criterion 2 & 5 Representative

Jo Harrington

Mathematics Instructor

Coordinator of Assessment
Assessment Academy

Lindsay Holmes

Director of Hazardous Materials, Emergency Management, and Occupational Safety and Health

Team Member
Student Success Academy

Brian Howe

Dean of Academics

Team Member

Stephanie Joiner

Director of Student Academic Development

Team Member
Student Success Academy

Dr. Kathy Kottas

Dean of Workforce Training & Community Education

Team Member

Abby Kujath

Director of Military Student Services

Team Member

Karly Little

Coordinator of Community Education

Team Member

Angie Maddy

Vice President of Student Services

Criterion 2 & 4 Representative
Student Success Academy Lead

Claudia Mather

Associate Dean of Instruction

Team Member

Lee Miller

Director of Innovation and Compliance

Team Member

Todd Mobray

Director of Institutional Research

Criterion 1 & 5 Representative
Team Member

Cathie Oshiro

Director of Grants

Report Writer

Sarah Riegel

Administrative Assistant

Meeting Scribe

Elaine Simmons

Vice President of Instruction

Criterion 3 & 4 Representative

Kurtis Teal

Dean of Military Academics, Technical Education, and Outreach Programs

Team Member

Randy Thode

Institutional Researcher

Evidence Collection Coordinator

 

Criteria of Accreditation

Representatives*

Title

Criterion 1. Mission

Dr. Carl Heilman

President

Todd Mobray

Director of Inst. Research

Criterion 2. Integrity: Ethical and Responsible Conduct

 

Mark Dean

VP of Administration

Angie Maddy

VP of Student Services

Criterion 3. Teaching and Learning: Quality, Resources, and Support

 

Elaine Simmons

VP of Instruction

Angie Maddy

VP or Student Services

Criterion 4. Teaching and Learning: Evaluation and Improvement

Elaine Simmons

VP of Instruction

Jo Harrington

Coordinator of Assessment

Criterion 5. Institutional Effectiveness, Resources and Planning

Mark Dean

VP of Administration

Todd Mobray

Director of Inst. Research

*Myrna Perkins, Accreditation Liaison Officer, representative ad hoc for all Criteria.

Team Charter
Agendas and Minutes

3. Barton Technology Advisory Team (BTAC)

Michelle Kaiser – Team Leader
Brenda Brack
Renee Demel
Cristi Gale
Claudia Mather
Todd Mobray
Todd Moore
Amy Oelke
Luis Palacios
Myrna Perkins
Kurt Teal

Team Charter
Agendas and Minutes 

4. Dean's Council

Elaine Simmons - Facilitator
Brian Howe
Dr. Kathy Kottas
Angie Maddy
Claudia Mather
Kurt Teal
Denise Schreiber - Minutes

Team Charter
Agendas and Minutes

5. Diversity, Equity and Inclusion Committee

Jaime Abel
Krystall Barnes
Nicole Berger
Cheryl Brown
Walter Brown
Jonathan Dietz
Nolan Esfeld
Baudilio Hernandez
Abby Howe
Ann Ingala
Judy Jacobs
Carol Murphy
Michelle Rutherford
Melissa Stevens
Samantha Thier
VP Elaine Simmons
​​​VP Angie Maddy 

Team Charter
Agendas and Minutes 

6. Enrollment Management Team

Megan Chambers
Tana Cooper
Erin Eggers
Judy Jacobs
Abby Kujath
Angie Maddy
Courtney Metcalf
Chelsea Morris
Myrna Perkins
Elaine Simmons
Brandon Steinert
Randy Thode
Virginia Fullbright (documentation)

Team Charter
Agendas and Minutes

7. Executive Leadership Team

​​​​​Coleen Cape
Mike Cox
Caicey Crutcher
Mark Dean
Jo Harrington
Dr. Carl Heilman
Brian Howe
Michelle Kaiser
Julie Knoblich
Dr. Kathy Kottas
Karly Little
Angela Maddy
Claudia Mather
Cathie Oshiro
Dean of Institutional Effectiveness
Myrna Perkins
Trevor Rolfs
Elaine Simmons
Peter Solie
Brandon Steinert
Kurt Teal
Randy Thode

Students Participating Summer 2017
Alexis Boeck 
David Deleon
Devon Nelson

Students Participating Summer 2018
Student Government
President: Andrew Erb
Vice President:  Kaitlin Adams
Secretary: Seth Gruber
Sophomore Representative:  Alexis Boeck
Freshman Representative: Gracen Haar-Becker

Team Charter
Agendas and Minutes

8. Facilities Planning Team

Mark Dean – Team Leader
Jim Ireland
Michelle Kaiser
Angie Maddy
Cathie Oshiro
Myrna Perkins
Elaine Simmons

Team Charter
Agendas and Minutes

9. Faculty Council

Dr. Amanda Alliband – Chair
Kara Brauer – Vice-Chair
Dr. Luis Palacios – Secretary
Mark Bogner
Peter Solie
Jessica Perez
Jessica Fullen
Jim Turner
Lawrence Weber
Chris Vanderlinde

Team Charter
Agendas and Minutes

10. Learning, Instruction and Curriculum Committee (LICC)

Brian Howe – Dean of Academics – Team Leader
Jaime Abel
Randy Allen
Marlo Chavarria
Lori Crowther
Mary Doyle
Brenda Glendenning
Sara Hoff
Erika Jenkins-Moss
Dr. Kathy Kottas
Karen Kratzer
Karly Little
John Mack
Claudia Mather
Lee Miller
Todd Mobray
Laura Schlessiger
Elaine Simmons​​​​
Kurt Teal
Chris Vanderlinde
Sarah Riegel – Minutes

Team Charter
Agendas and Minutes

11. Outcomes Assessment Committee

Jo Harrington – Chair
Matt Connell
Stephanie Joiner
Kurt Konda
Lee Miller
Sarah Riegel
Elaine Simmons
Randy Thode

Team Charter
Agendas and Minutes

12. President's Staff

Coleen Cape
Mark Dean
Dr. Carl Heilman
Brian Howe
Michelle Kaiser
Julie Knoblich
Dr. Kathy Kottas
Angie Maddy​​​​​​​
Claudia Mather
Cathie Oshiro​​​​​​​
Dean of Institutional Effectiveness
Myrna Perkins
Trevor Rolfs
Amye Schneider - Note Taker
Elaine Simmons
Brandon Steinert​​​​​​​
Kurt Teal

Agenda and Minutes

13. Professional Development Steering Council

Jenna Wornkey – Facilitator
Elaine Simmons
Mark Dean
Jenna Hoffman
Michelle Kaiser
Dr. Kathy Kottas
Brandon Steinert​​​​​​​
Kurt Teal
Denise Schreiber - Minutes

Team Charter
Agenda and Minutes

14. Program Topics and Processes

Acting Members:
Whitney Asher
Janet Balk
Krystall Barnes
Matt Connell
Tana Cooper
Lori Crowther
Mary Doyle
Erin Eggers
Mary Foley
Lindsay Holmes
Brian Howe
Judy Jacobs
Erika Jenkins-Moss
Stephanie Joiner
Dr. Kathy Kottas​​​​​​​
Karen Kratzer
Abby Kujath
Karly Little
Angie Maddy​​​​​​​
Claudia Mather
Jeff Mills
Todd Mobray
Myrna Perkins
Sarah Riegel​​​​​​​
Elaine Simmons
Samantha Stueder​​​​​​​
​​​​​​​Laura Stutzman
Kurt Teal
​​​​​​​

Ex-Official Members:
Nicole Berger
Sasha Bingaman
Carol Murphy
Dee Ann Smith
Brandon Steinert​​​​​​​
Denise Schreiber

Team Charter
Agendas and Minutes

15. Public Relations Advisory Board

Brandon Steinert - Team Leader
Coleen Cape
Tana Cooper
Brian Howe
Dr. Kathy Kottas
Claudia Mather
Elaine Simmons
Kurt Teal

​​​​​​​Team Charter
Agendas and Materials

​​​​​​​16. SMART Title IX

Cheryl Brown, Facilitator
Jennifer Bauer
Jim Ireland
Stephanie Joiner
Julie Knoblich​​​​​​​
Angie Maddy
Jakki Maser
Lee Miller
Cathie Oshiro​​​​​​​
Elaine Simmons
Lucas Stoelting​​​​​​​
Family Crisis Center Representative

Team Charter
Agendas and Minutes

 

17. Service Projects Committee

Whitney Asher - Chairperson
Mary Foley
Terri Mebane
Karla Hitz
Lindsay Holmes
Kathy Kottas
Julie Munden
Melissa Hardwick
 

Team Charter
Agendas and Min
 

18. Accreditation Committee (partnership with the College's Accreditation Core Committee)

Stephanie Joiner - Chairperson
Matt Connell
Karly Little
Janet Balk
Lindsay Holmes
Abby Kujath
Todd Mobray

Team Charter
Agendas and Min

19. Student Leadership Committee

Tana Cooper - Chairperson
Brandon Steinert
Jess Fullen
Shelli Schmidt
Karly Little
Kristen Connell
Deanna Heier
Jonathan Dietz
Mark Bogner
Erin Eggers
Curtis Rose
 

Team Charter
Agendas and Min

 

20. Innovation Committee

Lee Miller - Chairperson
Peter Solie
Brandon Steinert
Carol Murphy
Zac Bauman
Erika Jenkins-Moss
Krystall Barnes
Oleg Ravitskiy
​​​​​​​

Team Charter
Agendas and Min